restaurant_750x200

Saturday, February 19, 2011

Ryby i mięso i jaja - rady praktyczne



Ryby:

Aby ułatwić sobie skrobanie ryby,należy sparzyć ją wrzątkiem (łuska wtedy łatwo się oddzieli).Dużą rybę trzeba najpierw przeciąć na dwie części wzdłuż kręgosłupa,a następnie usunąć z niej wnętrzności.

Ryba nie będzie miała zapachu mułu,jeżeli wymyje się ją w silnym roztworze soli.

Smak śledzi będzie lepszy,jeżeli wymoczy się je w naparze z herbaty ,lub mleku.

Jeżeli skrobana ryba jest śliska, ułatwi nam pracę maczanie palców w soli.

Aby w trakcie smażenia ryba nie rozpadła się na kawałki,należy ją uprzednio posolić i odstawić na 10-15min.(aby sól została wchłonięta)


Mięso:

aby kotlety lub sznycle były miękkie,trzeba je najpierw posmarować mieszaniną octu oraz oleju i smażyć dopiero po 1-2godzinach,


Mięso należy smażyć tuż przed podaniem do stołu,gdyż nawet krótkotrwałe przechowywanie pogarsza jego smak.

Mięso będzie smaczniejsze i soczystsze,jeżeli przed gotowaniem zanurzy się je we wrzątku( wtedy jednak wywar będzie mniej tłusty)

Mięso i inne produkty przeznaczone do smażenia wchłoną mniej tłuszczu,jeżeli doda się do nich łyżeczkę octu.

Twarde mięso wołowe zmięknie i szybko się ugotuje,jeśli poprzedniego dnia wieczorem natrze się je mieloną gorczycą,przed gotowaniem należy je dokładnie umyć w zimnej wodzie.

Błony z wątróbki zdejmuje się łatwo,jeżeli przedtem włoży się ją na 1 minutę do gorącej wody.

Wątróbkę należy solić pod koniec smażenia w przeciwnym razie będzie twarda.


Jaja:

Jeżeli chce się określić świeżość jajka,należy do półlitrowego słoja z wodą wsypać 1 łyżkę stołową soli,wrzucone do słoja świeże jajko opadnie na dno,a nieświeże pozostanie na powierzchni wody,

Aby jajka nie pękały,trzeba posolić wodę w której  będą gotowane.

Płynnych potraw,do których się używa surowych jajek lub tylko białka czy żółtka nie należy zbyt mocno podgrzewać ani gotować. W większości przypadków jajka dodaje się pod koniec gotowania zwykle po zdjęciu garnka z ognia.

Aby żółtko oddzielane od białka pozostało całe,jajko wlewa się do papierowego lejka,w ten sposób białko wycieknie,a żółtko zostanie w lejku.

Aby ubijana piana nie miała koloru szarego,należy do ubijania używać naczyń emaliowanych  lub ceramicznych.

Nawet mała kropla żółtka utrudni ubijanie białka,dlatego trzeba bardzo ostrożnie oddzielać żółtko od białka,nawet nieznaczne ślady tłuszczu w naczyniu przeszkadzają w szybkim ubiciu piany.

Jeżeli zamierza się użyć do potrawy tylko białka, żółtka zaś przechowywać przez kilka dni,to należy jajko nakłuć z obu stron igłą,wtedy białko wycieknie ,a żółtko pozostanie w skorupce.

Jajka w zasadzie można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie,Jeżeli jednak zawinie się je w papier i raz w tygodni przekręci na drugą stronę to okres przechowywania znacznie się przedłuży.


No comments:

Post a Comment