Biszkopt czekoladowy na kilka sposobów
Autor: Piotr
Biszkopt czekoladowy – zwłaszcza dobrze wypieczony i puszysty – to idealna baza do tworzenia ciast, tortów i deserów. Dzięki swojej delikatnej fakturze, subtelnemu, łączącemu delikatną słodycz z goryczą kakao smakowi oraz lekkości pozwala tworzyć zarówno proste desery, jak i skomplikowane kompozycje.
Aby zacząć tworzenie potrzebujemy absolutnej podstawy – a więc ciasta. Podane ilości są orientacyjne i wystarczą (przy tortownicy o średnicy 22 centymetrów) na jedną, średniej grubości warstwę (świetnie sprawdzi się jako podstawa pod "mokre" kompozycje"), lub – po przekrojeniu – na dwie cieńsze.
- jajka (6 sztuk)
- mąka pszenna (tortowa, 1 szklanka)
- cukier (3/5 szklanki)
- kakao (3 łyżki)
- 4 kostki startej czekolady.
Mąkę i kakao przesiewamy, dodając stopniowo do piany i mieszając drewnianą łyżką – na końcu wsypujemy wiórki czekoladowe.
Całość pieczemy temperaturze 170 stopni przez około 20-25 minut (przy użyciu termoobiegu – bez niego musimy dodać od 5 do 10 minut). Aby wierzch wyszedł równy – odwracamy ciasto i tak zostawiamy do ostygnięcia.
Już taki biszkopt będzie świetnym, "suchym" i lekkim dodatkiem do kawy czy likieru – jeżeli jednak lubimy twórcze podejście – zacznijmy od:
1) Biszkopt czekoladowy z owocami tropikalnymi i galaretką – aby zanadto nie przemoczyć ciasta, możemy oddzielić je od owoców warstwą delikatnego kremu:
- mascarpone (250 gramów)
- śmietana 30% (1/2 szklanki)
- cukier puder (4 łyżki)
Na cienkiej warstwie kremu układamy owoce (plasterki kiwi, banana czy ananasa – według gustu), całość zalewamy tężejącą galaretką owocową i zostawiamy do ostygnięcia. Pozostały krem i owoce można wykorzystać do dekoracji, świetnym dodatkiem będą cienkie paski czekolady.
2) Czekoladowa wieża – będziemy potrzebowali co najmniej trzech warstw ciasta, które delikatnie nasączamy ponczem na bazie herbaty, cytryny i rumu. Pomiędzy warstwami umieszczamy bitą śmietanę, krem lub masę serową, masę owocową (świetnie pasują wiśnie – dodają orzeźwiającej kwaskowatości) oraz warstwę kremu czekoladowego, a całość oblewamy czekoladową polewą i dekorujemy owocami, bitą śmietaną i wiórkami z gorzkiej czekolady.
3) Przekładaniec z kremem budyniowym i polewą czekoladową: kolejny prosty i szybki przepis – do kremu budyniowego potrzebujemy:
- mleko (pełnotłuste, 0.5 litra)
- budyń śmietankowy (2 opakowania)
- masło (200 gramów)
W tworzeniu różnych kombinacji ogranicza nas tylko własna wyobraźnia – biszkopt czekoladowy jest niezwykle wdzięczny i naprawdę sporo wybacza :).
Domowej roboty biszkopt z czekoladą to znakomita podstawa do eleganckich tortów i ciast - im będzie lepiej wypieczony, tym więcej warstw możemy ułożyć.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
No comments:
Post a Comment