restaurant_750x200

Saturday, January 31, 2015

KOTLETY SCHABOWE


KOTLETY SCHABOWE


Autor: Kazimierz Woźny

Kotlety schabowe są jednym z popularniejszych dań w polskiej kuchni. Przedstawię Państwu jak z prostego kotleta można zrobić wykwintne danie. Potrawa nie jest skomplikowana i nawet początkujący kucharze nie powinni mieć z nią problemów. Zaprezentujemy dzisiaj jak w łatwy sposób wykonać to danie w około 40 minut.


Składniki:
1/ Ziemniaki
2/ Schab bez kości
3/ Panierka do kotletów (można kupić gotową w sklepie)
4/ Bułka tarta
5/ Sól, pieprz
6/ Sałata masłowa
7/ Pomidor
8/ Sos sałatkowy koperkowy
9/ Olej


Przygotowanie: Ziemniaki obieramy i wstawiamy do gotowania (oczywiście osolone). Sałatę myjemy i rwiemy na kawałki (możemy pokroić - jak nam wygodniej), pomidor kroimy w kostkę lub nieregularne kawałki - dodajemy do sałaty. W szklance lub kubku przygotowujemy sos koperkowy według instrukcji z torebki (2 łyżki stołowe wody + łyżka oleju + zawartość torebki) przygotowanym sosem zalewamy sałatę i mieszamy - sałata gotowa. Przystępujemy do kotletów. Panierkę z torebki mieszamy z bułką tartą 1 do 1 (sama panierka jest zbyt intensywna). Oczywiście przygotowanej panierki z bułką będzie za dużo na kilka kotletów ale pozostałość śmiało możemy przechowywać w torebce papierowej lub jakimś pudełku i wykorzystać przy następnej okazji. Schab kroimy w plastry i tłuczkiem rozbijamy na cieńsze, lekko opruszamy solą i pieprzem (wystarczy z jednej strony). Na płaskim talerzu optaczamy w panierce (mięso jest wilgotne więc nie ma obawy że bułka się nie przyklei). Smażymy na oleju lub smalcu. Sprawdzamy ziemniaki, jeżeli są miękkie możemy odlać wodę i rozetrzeć - Danie gotowe.

Ciekawostka:Ziemniaki gotowane możemy śmiało zastąpić frytkami (wbrew pozorom przygotowanie frytek wcale nie jest dłuższe niż normalne gotowanie ziemniaków), na pewno znacznie podniesie to "prestiż" naszego dania. Do frytek warto zastosować przyprawę do ziemniaków (mieszanka ziół), która nada im niepowtarzalny smak. Opcjonalnie można polać frytki ketchupem.
Równie dobrze schab możemy zastąpić piersią z kurczaka a sos sałatkowy śmietaną 18%.

http://polskiedania.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Friday, January 30, 2015

Zupa pomidorowa inaczej


Zupa pomidorowa inaczej


Autor: Kazimierz Woźny

Polska kuchnia jest bardzo bogata w przepisy i każde nawet najprostsze danie można przygotować na wiele różnych sposobów. Dzisiaj zaprezentujemy pospolitą pomidorówkę w trochę innej postaci. Zupy z reguły są bardzo proste w przygotowaniu i podlegają bardzo prostej zasadzie - wszystko do garnka i zagotować!

Składniki:
1/ Dwie marchewki
2/ Jedna pietruszka
3/ Dwie kostki rosołowe (rosół z kury, kostka mięsna - aromatyczny bulion pieczeniowy)
4/ Kilka ziaren ziela angielskiego
5/ Dwa liście laurowe
6/ Cztery ziemniaki średniej wielkości
7/ Garść ryżu
8/ Garść drobnego makaronu
9/ Puszka koncentratu pomidorowego
10/ Mała śmietana 18%
11/ Sól, pieprz

Przygotowanie:
Do garnka wlewamy wodę i zaczynamy gotować. Marchewki i pietruszkę kroimy w plasterki, a ziemniaki w kostkę średniej wielkości - wrzucamy do garnka. Dodajemy dwie kostki rosołowe, ziele angielskie, liście laurowe, ryż i makaron - gotujemy 20 minut. Kolejny etap to koncentrat pomidorowy i śmietana (należy pamiętać, aby zawartość garnka stale mieszać podczas dodawania śmietany). Na koniec doprawiamy solą i pieprzem (sól możemy zastąpić przyprawą w płynie), gotujemy jeszcze 5-10 minut i zupa gotowa. Zupę możemy oprószyć koperkiem lub natką pietruszki.
Ciekawostka:
Warto pamiętać, że nawet jeśli nie zachowamy kolejności dodawania składników, a śmietana nam się "zważy", to i tak nic się nie stanie - w smaku na pewno się nie zmieni. Nie należy wierzyć we wszystko co mówi telewizja i popadać w skrajny przesadyzm. Piękne czyste i przede wszystkim duże kuchnie oraz eleganckie garnki (w rzeczywistości zupełnie nie praktyczne) są tylko na pokaz w reklamach i programach kulinarnych. Proszę sobie wyobrazić utrzymanie takiej kuchni z takimi garnkami przy dwójce małych dzieci, gdy oboje rodzice pracują - jest to na pewno mało realne. 

http://polskiedania.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Thursday, January 29, 2015

Pierniki


Pierniki


Autor: Ireneusz Mięta

Z całą pewnością każdy obywatel naszego kraju, zapytany skąd pochodzą pierniki odpowie, że z Torunia. Pierniki z Torunia znane są nie tylko w naszym kraju, ale również i za granicą.

Nic w tym dziwnego, ponieważ historia Toruńskich pierników sięga XIV wieku. Korzenny smak piernika znamy wszyscy tak samo i walory smakowe zostały docenione również za granicą. Mało kto jednak wie, że dzięki składnikom używanym do wyrobu pierników posiadają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście smak korzenny to odpowiednie przyprawy, których proporcje są tajemnicą, niemniej jednak do wyrobu pysznych pierników używany jest również miód. Miód jest ceniony od dawna za jego dobroczynne właściwości i wykorzystywany w różnych terapiach zdrowotnych na całym świecie. Oczywiście każda pani domu posiada swoje własne wypróbowane przepisy kulinarne, tak samo jak i ja podam wypróbowany przepis na doskonałe pierniki. 
Składniki na piernik:
4 szklanki mąki pszennej , 2 świeże jajka, 1 i 1/2 szklanki cukru, 30 dag miodu (najlepiej różanego) , 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 1 opakowanie gotowych przypraw do piernika, 2 kopiaste łyżki masła, 3 łyżki kakao.
Podane powyżej składniki wystarczą każdemu z was na wykonanie od 20 do 30 pierników w zależności od ich wielkości. Posługując się dostępnymi foremkami do ciasta można upiec pierniki, które po polukrowaniu można zawiesić na choince lub, jak kto woli, podawać na półmisku.
Polewa do pierników:
1 tabliczka gorzkiej czekolady, 3/4 szklanki cukru, 1/2 kostki margaryny, 2 łyżki mleka. 2 łyżki kakao
Pierniki można posmarować polewą czekoladową lub lukrem sporządzonym z cukru pudru oraz soku z cytryny. Aby były bardziej kolorowe można je posmarować lukrem i posypać kolorową posypką do ciasta i tortów.
Wykonanie piernika:
Mąkę pszenną mieszamy z sodą i przyprawami do piernika. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy również kakao. Mieszanie suchych skalników ma również na celu napowietrzenie mąki i dodatków, co wpłynie na kruchość ciasta. Następnie dodajemy cukier, jajka oraz miód. Bardzo ważne jest, aby miód był w stanie ciekłym, dlatego jeżeli zastygł on w słoiku można go podgrzać wkładając słoik do gorącej wody. Mieszamy wszystkie składniki dodając powoli masło i przechodzimy do fazy ugniatania ciasta. Zagniatamy ciasto (podsypując mąką) tak długo aż stanie się gładkie i połączą się wszystkie składniki. Następnie wałkiem wałkujemy ciasto do półcentymetrowej grubości. Po rozwałkowaniu, ciasto można w całości upiec lub za pomocą foremek do ciasta uformować mniejsze pierniki o fantazyjnych wzorach. Pierniki pieczemy 15 do 20 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Po wyjęciu i ostudzeniu można je dodatkowo posmarować polewą.  W tym celu należy podgrzać 1/2 kostki margaryny, dodać cukier, kakao, a na końcu dodać dwie łyżki mleka oraz tabliczkę gorzkiej czekolady. Smarujemy polewą pierniki i przed wyschnięciem można je posypać kolorową posypką do ciast lub drobno posiekanymi orzechami laskowymi. Życzę wszystkim smacznego.

Serwis konkursowy zajmuje się organizowaniem konkurów dla firm i organizacji reklamując produkt lub usługi. Konkursy nie tylko są dobrą zabawą, ale również budują markę firmy.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wednesday, January 28, 2015

Zupa ogórkowa


Zupa ogórkowa


Autor: Kazimierz Woźny

Zupa ogórkowa jest obok pomidorowej najbardziej popularnym daniem na polskich stołach. Przepis jest bardzo prosty i nawet początkujący kucharze nie powinni mieć z nim problemów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak ogórkową przygotować i cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem.

Składniki:
1/ cztery średnie ogórki kwaszone
2/ mała śmietana 18%
3/ pietruszka
4/ trzy marchewki
5/ pół selera
6/ sześć niedużych ziemniaków
7/ pęczek kopru, natka pietruszki
8/ dwa liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego
9/ dwie łyżki mąki
10/ sól, pieprz
Przygotowanie:
Pietruszkę i selera kroimy w kostkę, marchewkę w plasterki - zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Kiedy warzywa są na wpół ugotowane, dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. W międzyczasie ścieramy ogórki na tarce z dużymi oczkami (opcjonalnie można ogórki pokroić w kostkę lub cienkie plasterki). W następnym kroku podsmażamy ogórki na patelni z odrobiną tłuszczu. Tak przygotowane ogórki dodajemy z posiekanym koperkiem i natką pietruszki do wywaru i gotujemy jeszcze przez chwilę. W następnym etapie będziemy zupę zagęszczać, w tym celu mieszamy mąkę ze śmietaną w miseczce - dodajemy 2-3 łyżki gorącego wywaru (mieszamy) i wlewamy do garnka z zupą. Pozostaje już tylko doprawić solą i pieprzem - Danie Gotowe!
Ciekawostka:
Zupie ogórkowej smak nadają oczywiście ogórki, ale można je zastąpić samym kwaśnym sokiem z ogórków, a ogórki wykorzystać w formie sałatki do drugiego dania. Pomysł dość ciekawy i bardzo praktyczny, zwłaszcza gdy nie chce nam się tracić czasu na krojenie ogórków i przygotowywanie surówki do drugiego dania oraz ekonomiczny - nic się nie marnuje.

http://polskiedania.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tuesday, January 27, 2015

Zupa Vichyssoise


Zupa Vichyssoise


Autor: Olga i Lenka

Romantyczne spotkaniu najczęściej kojarzy się z kolacją przy świecach… Romantyczna kolacja powinna przemawiać do wszystkich zmysłów: wzroku, smaku, powonienia i słuchu. Jeśli chodzi o dania, to powinny być wyjątkowe i zapierać dech w piersiach! Idealna będzie na to delikatna zupa Vichyssoise...

Składniki: dla 2 osób
-3 pory
-125 g ziemniaków
-20 g masła
- pęczek ziół aromatycznych ( natka pietruszki, laur, tymianek)
- 60 ml creme fraiche
- kilka małych grzanek z chleba
- sól i pieprz
Fakultatywnie:
- jaja z łososia
- sok z limonki
- szczypiorek

23045716
Przygotowanie: ( 110 minut)
Umyć i oczyścić pory, pozbywając się pierwszych zewnętrznych liści oraz twardych i zielonych części pora. Białą  część pokroić w plasterki. Obrać ziemniaki, umyć i pokroić w kostkę.
W rondlu podgrzać masło i podsmażyć na nim plasterki pora. Dodać ziemniaki, wymieszać i smażyć, mieszając delikatnie drewnianą łyżką. Posolić i popieprzyć, dodać pół szklanki wody i rośliny aromatyczne. Zagotować.
Gotować w przykrytym do połowy garnku przez około 40 minut. Z ognia zdjąć tylko ziemniaki (za pomocą łyżki cedzakowej) i przecisnąć przez przecieraczkę do warzyw. Odłożyć do miseczki.
Pory zmiksować wraz z kilkoma łyżkami wywaru, w którym się gotowały. Puree z porów wymieszać z puree z ziemniaków. Dodać creme fraiche i kilka łyżek wywaru z porów, dobrze wymieszać i przelać wszystko do czystego garnka.
Postawić garnek na małym ogniu i gotować, nieustannie mieszając. Chwilę przed zagotowaniem zdjąć z ognia. Przed podaniem schłodzić w lodówce przez minimum godzinę. Podawać w bulionówkach z grzankami opieczonymi na lekko złoty kolor, sporą szczyptą pieprzu, łyżeczką jaj łososia i kilkoma kroplami soku z zielonej cytryny.
Zwolennicy bardziej klasycznej wersji, mogą dodać do dania nieco szczypiorku.
Smacznego!

www.kuchnia-coreczki.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Monday, January 26, 2015

Mini suflety z serem roquefort


Mini suflety z serem roquefort


Autor: Olga i Lenka

Potrawa dość prosta w realizacji. Przepis zawiera skład dla dwoch osób. Doskonały sposób na deser dla tych, którzy nie zapełnili brzuszków daniami głównymi...

Mini suflety z serem roquefort
Składniki dla 2 osób:
- 120 g sera roquefort
-4 jaja
-40 g mąki
-40 ml mleka
-50 g masła
-drobna bułka tarta
-gałka muszkatołowa
-sól i pieprz

Przygotowanie: (60 minut)
Przygotować sos beszamelowy. W rondlu podgrzać masło, a gdy się stopi, przesiać do niego mąkę.  Gotować dalej, regularnie mieszając drewnianą łyżką. Sos nie powinien zmienić koloru.
Do masy wlać schłodzone mleko, zamieszać i gotować przez 8-10 minut, by sos zgęstniał. Posolić, popieprzyć, a potem dodać gałkę muszkatołową. Zdjąć z ognia i pozostawić do przestygnięcia. Oddzielić białka od żółtek. Białka wlać do miseczki, a żółtka dodać do sosu.
Ser roquefort pokroić w kostkę i dodać do beszamelu. Białka ubić na sztywną pianę (aby była sztywniejsza, można dodać szczyptę soli), połączyć z sosem i delikatnie wymieszać.
Wysmarować masłem 2 foremki z ceramiki i posypać ich dno kilkoma łyżkami bułki tartej. Wypełnić je za pomocą szprycy do 2/3 wysokości i piec w temp. 200’C przez 15-20 minut. Nie otwierać drzwiczek piekarnika przez ukończeniem pieczenia.
Smacznego!

Gruszki dla łasuchów
Składniki: da 2 osób
-2 gruszki Williams
-60 g słodkiej gorgonzoli
-2łyżki mascarpone
-płatki migdałów

Przygotowanie: ( 15 minut)
Umyć i staranie wytrzeć gruszki. Przekroić na pół, oderwać ogonek, wykroić gniazdo nasienne, a miąższ pokroić w kostkę.
Z gorgonzoli zdjąć skórkę, włożyć ser do miseczki, dodać ser mascarpone i mieszkać do uzyskania kremu.
Przełożyć gruszki do 2 miseczek, polać kremem serowym, dodać kilka płatków migdałów i natychmiast podawać.
Smacznego!

www.kuchnia-coreczki.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sunday, January 25, 2015

Sos Gulaszowy


Sos Gulaszowy


Autor: Kazimierz Woźny

Sos gulaszowy jest dosyć prosty w przygotowaniu, ale nie należy do najszybszych. Przygotowanie tej potrawy zajmie trochę czasu, ale efekt końcowy napewno wynagrodzi nam to poświęcenie. Zapraszam do gotowania

Składniki:
1/ pół kilograma mięsa gulaszowego (może być także karkówka, szynka lub łopatka)
2/ marchewka, pietruszka
3/ kostka rosołowa mięsna
4/ przyprawa do wieprzowiny
5/ sól, pieprz
6/ dwie łyżki mąki
7/ koperek, kilka ziaren ziela angielskiego, liść laurowy
8/ olej do smażenia

Przygotowanie:
Mięso myjemy, osuszamy ręcznikiem i kroimy w drobną kostkę. Smażymy mięso na oleju czekając aż odparuje woda. Aby mięso było smaczniejsze dodajemy trochę przyprawy do wieprzowiny i jeszcze chwilę smażymy. W międzyczasie wstawiamy w garnku 1 litr wody, dodajemy pokrojone w kostkę lub plasterki warzywa, ziele angielskie, liść laurowy i kostkę rosołową - gotujemy. Dodajemy podsmażone (zarumienione) mięso i gotujemy do miękkości. Na koniec zagęszczamy sos mąką (w pół szklanki wody rozrabiamy 2 łyżki mąki i wlewamy do garnka stale mieszając). Pozostaje już tylko doprawić solą i pieprzem i dosypać koperek. Potrawę podajemy z ziemniakami lub kaszą gryczaną. Do tej potrawy na surówkę najlepsza będzie mizeria lub sałata w śmietanie. Sałatę myjemy i kroimy (rwiemy) na kawałki - rzodkiewkę  i ogórek na plasterki. Do salaterki wlewamy śmietanę i dodajemy sałatę, ogórek i rzodkiewkę, delikatnie solimy i pieprzymy, wlewamy łyżeczkę octu - wszystko dokładnie mieszamy (możemy dodać 2 szczypty papryki słodkiej). W razie konieczności ponownie doprawiamy solą. (W innych naszych artykułach można znaleźć opis innych surówek). Danie Gotowe !! 

http://polskiedania.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Saturday, January 24, 2015

Żeberka duszone


Żeberka duszone


Autor: Kazimierz Woźny

Dzisiaj zaproponujemy Państwu typowe polskie danie, jakim są żeberka. Żeberka można przygotować na różny sposób, ale my skupimy się na duszonych. Danie nie jest bardzo skomplikowane, ale niestety dość pracochłonne – niemniej jednak efekt końcowy wart jest zachodu. Zapraszam do gotowania.

Składniki:
1/ pół kilograma żeberek wieprzowych
2/ marchewka, pietruszka, 2 rzodkiewki
3/ kostka rosołowa mięsna
4/ przyprawa do wieprzowiny
5/ sól, pieprz
6/ dwie łyżki mąki, łyżeczka octu
7/ koperek, kilka ziaren ziela angielskiego, liść laurowy
8/ olej do smażenia
9/ śmietana mała 18%
10/ sałata masłowa, ogórek zielony

Przygotowanie:
Żeberka myjemy, osuszamy ręcznikiem i kroimy w paski wzdłuż kości. Smażymy na oleju czekając, aż się lekko zarumienią. Aby mięso było smaczniejsze, dodajemy trochę przyprawy do wieprzowiny i jeszcze chwilę smażymy. W międzyczasie wstawiamy w garnku 1 litr wody, dodajemy pokrojone w kostkę lub plasterki warzywa, ziele angielskie, liść laurowy i kostkę rosołową - gotujemy. Dodajemy podsmażone (zarumienione) żeberka i gotujemy (dusimy) do miękkości. Na koniec zagęszczamy sos mąką (w pół szklanki wody rozrabiamy 2 łyżki mąki i wlewamy do garnka stale mieszając). Pozostaje już tylko doprawić solą i pieprzem i dosypać trochę koperku. Potrawę podajemy z ziemniakami lub kaszą gryczaną. Do tej potrawy na surówkę najlepsza będzie sałata w śmietanie z rzodkiewką i ogórkiem. Sałatę myjemy i kroimy (rwiemy) na kawałki – rzodkiewkę i ogórek na plasterki. Do salaterki wlewamy śmietanę i dodajemy sałatę, ogórek i rzodkiewkę, delikatnie solimy i pieprzymy, wlewamy łyżeczkę octu - wszystko dokładnie mieszamy (możemy dodać 2 szczypty papryki słodkiej). W razie konieczności ponownie doprawiamy solą. Danie gotowe!

http://polskiedania.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Friday, January 23, 2015

Proste spaghetti z tuńczykiem


Proste spaghetti z tuńczykiem


Autor: fossegrim

Znacie kogoś, kto nie lubi spaghetti? Ja też nie znam :) Ten długi i cienki makaron ma swój nieodparty urok. Co jednak zrobić, jeżeli mamy bardzo mało czasu na ugotowanie posiłku, a nie chcemy robić zwykłego sosu pomidorowego? Odpowiedź jest prosta - sos z tuńczykiem.

spaghetti z tuńczykiem
Robienie spaghetti z tuńczykiem należy zacząć od zgromadzenia składników. Na samej rybie nie należy za bardzo oszczędzać. Najtańsze, bardzo rozdrobnione tuńczyki nie nadają się do niczego, a na pewno nie do jedzenia. Ważny jest także dobrej jakości makaron, najlepiej razowy, ponieważ jest o wiele zdrowszy dla naszego układu pokarmowego. Warto również dodać kilka kropel sosu Tabasco lub innego dostatecznie pikantnego, ponieważ kapsaicyna zawarta w ostrych papryczkach przyspiesza nasz metabolizm.
Składniki:
  • 1 puszka tuńczyka w sosie własnym
  • 1 mała cebula
  • 1 puszka pomidorów (w sezonie świeże)
  • pół opakowania makaronu spaghetti
  • 2 łyżeczki suszonego oregano
  • kilka listków świeżej bazylii do sosu i do przybrania
  • kilka kropel sosu Tabasco
  • 3 ząbki czosnku 
  • pół łyżeczki posiekanego tymianku
  • oliwa z oliwek
  • sól i pieprz 
  • posiekana natka pietruszki 
Sos można robić na patelni lub w garnku. Jezeli zdecydujemy się na tę drugą opcję, warto pamiętać o tym, by miał on grube dno. Dzięki temu unikniemy przypalania się potrawy.
Na początku rozgrzewamy oliwę i wzucamy na nią drobno posiekaną cebulę. Dodajemy suszone zioła i czekamy, aż wszystko się zeszkli. Gdy kuchnia wypełni się pięknym cebulowym aromatem, a samo warzywo stanie się lekko przezroczyste, należy dodać pomidory i odsączonego tuńczyka i podsmażać, aż pomidory się rozpadną, a sos zgęstnieje. Chwilę po tym należy dorzucić posiekany czosnek i tymianek. Na koniec doprawiamy całość solą, pieprzem i ostrym sosem. Z tym ostatnim należy uważać, ponieważ bardzo łatwo przesadzić. W razie potrzeby zawsze można dodać go więcej na talerzu. Makaron gotujemy al dente i mieszamy z sosem w naczyniu, w którym się gotował. Całość przybieramy listkami świeżej bazylii i posiekaną natką pietruszki. Smacznego!

Przepis na spaghetti z tuńczykiem, jak i na wiele innych, znajdziesz na blogu Zbieram Liście.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Thursday, January 22, 2015

Qurrito - domowy przepis


Qurrito - domowy przepis


Autor: mnhtn

Qurrito wróciło niedawno do menu znanej restaruacji fast-food. Okres, przez który danie było niedostępne, zainspirował mnie do stworzenia własnego, trochę zmodyfikowanego Qurrito.

Składniki:
- 500 g fileta z kurczaka
- placki tortilli lub, jak kto woli, naleśniki
- 2-3 cebule
- koncentrat pomidorowy
- mąka
- bułka tarta
- płatki kukurydziane
- oliwa, olej
- mleko, jajka, masło, ser żółty
- czosnek
- papryka cayenne, bazylia, oregano, czosnek granulowany, papryka słodka, pieprz, sól

Przepis:
- Pierwszy krok to przygotowanie kurczaka. Pierś kroimy w paski, wkładamy do miski, zalewamy oliwą i dodajemy zioła - paprykę cayenne i słodką, sól, pieprz. Oczywiście mieszanka ziół może być inna, taka, jaką najbardziej lubimy. Kurczaka wraz z ziołami i oliwą mieszamy i odstawiamy do lodówki na około 12-15 h.
- Gdy kurczak odstał już swoje, pora na zrobienie panierki. Panierkę robimy tak, jak ciasto do naleśników. Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy mleko i jajka, wszystko ładnie mieszamy robotem kuchennym. Następnie bierzemy płatki kukurydziane (bez polewy!) i rozbijamy. Wrzucamy je do osobnej miski i dodajemy bułkę tartą i mąkę. Na jedną szklankę rozbitych płatków dodajemy 1/2 szklanki mąki i 1/4 bułki tartej. Gdy już wszystko gotowe, zamarynowane kurczaki najpierw moczymy w cieście na naleśniki, a później dokładnie obtaczamy w mące, płatkach, bułce tartej i wrzucamy na rozgrzany olej. Możemy też wrzucić je do frytkownicy, co kto woli. Kurczaki smażymy na złocisty kolor, a następnie wyjmujemy na ręczniki papierowe, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- W międzyczasie na osobną patelkę wrzucamy wcześniej pokrojoną cebulę i szklimy ją na maśle.
- Sos pomidorowy: do 3-4 łyżek przecieru pomidorowego dodajemy 5-6 łyżek keczupu (tak, aby nasz sos nie był za rzadki). Dodajemy bazylię i oregano, a także przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Gotowe placki smarujemy sosem, dodajemy cebulkę, kurczaka, a także starty ser. Robimy 2-3 centymetrową warstwę, a następnie przykrywamy drugim plackiem. Wstawiamy do piekarnika (200stopni) na około 10 minut.
Smacznego!
autor: Katarzyna Zima
Źródło.

Blog Kulinarny: miloscdojedzenia
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wednesday, January 21, 2015

Grzanki z Krewetkami


Grzanki z Krewetkami


Autor: mnhtn

Prosty przepis na grzanki z piekarnika z farszem krewetkowo - pieczarkowym, ze szczypiorkiem i przyprawą curry. Danie w sam raz jako przystawka przed czymś większym.

krewetki2
Uwielbiam grzanki pod każdą postacią: na słodko z owocami, na słono z wędlinami, serami, czosnkowe czy po prostu jako dodatek do jakieś zupy lub innego dania. O tostach nawet nie wspomnę. Zawsze smakują wybornie, a ich przygotowanie wcale nie jest trudne, wystarczy kawałek bułki/chleba odpowiednio nasmarowany masłem i upieczony. Dzisiaj chciałam się podzielić z Wami przepisem na pyszne grzanki z krewetkami. Zapraszam!

Składniki:
  • 250 gram krewetek Black Tiger
  • 150 gram pieczarek
  • 2 duże bułki lub 2 bagietki, ostatecznie może być też zwykły chleb
  • 2 jajka
  • 6 łyżek stołowych bułki tartej
  • Szczypiorek lub pietruszka
  • Sól, curry
  • Masło
  • Sok z  cytryny
Przepis:
  • Pieczarki myjemy i kroimy w drobną kosteczkę lub po prostu ścieramy na tarce. Wrzucamy na patelnię, dodajemy trochę wody i dusimy około 10 minut. Krewetki posypujemy obficie solą i dokładnie myjemy. Następnie  obieramy ze skorupek, nacinamy od góry, wyjmujemy ciemne żyłki i siekamy w drobną kosteczkę. Skraplamy je sokiem z cytryny (opcjonalnie możemy natrzeć je wyciśniętym przez praske czosnkiem).
  • Gdy pieczarki są już gotowe, wrzucamy je do miski, dodajemy krewetki, 2 średnio roztrzepane jajka, 6 łyżek bułki tartej i przyprawy.  Wszystko dokładnie mieszamy, przykrywamy talerzykiem lub ręcznikiem i odkładamy do lodówki na 10 minut.
  • Bułki kroimy na połówki i smarujemy z obu stron masłem. Blachę wykładamy sreberkiem i układamy na nią bułki. Na bułki nakładamy nasz farsz i wkładamy do piekarnika rozgrzanego na 200 stopni Celcjusza na około 10-12 minut ( w zależności od tego czy grzanki robimy z bułek czy chleba)
  • Po wyjęciu dodajemy drobno posiekany szczypiorek lub pietruszkę. Można dodać też starty żółty ser.
  • Grzanki bardzo dobrze smakują z sosem czosnkowym lub serowym.

Blog Kulinarny miloscdojedzenia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tuesday, January 20, 2015

Jajka faszerowane kiełbasą


Jajka faszerowane kiełbasą


Autor: zima

Smaczny i prosty przepis na jajka faszerowane kiełbasą z sosem tatarskim. Idealnie nadaje się jako przystawka czy przegryzka na świątecznym stole.

Nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju imprez okolicznościowych u mnie w rodzinie są jajka faszerowane. Idealnie nadają się one jako przystawka czy też jako przegryzka między kolejnymi kieliszkami czystej (w końcu co to za impreza rodzinna bez alkoholu?). Takich przepisów przez te wszystkie lata przewinęło się już mnóstwo. Ja chciałabym się podzielić przepisem, który jest według mnie najsmaczniejszy z nich - jajka faszerowane kiełbasą z sosem tatarskim. Zapraszam!
jajka-faszerowane1
Składniki:
  • kiełbasa 60 dkg (ja najczęściej używam toruńskiej lub podwawelskiej);
  • 14 jajek;
  • pęczek szczypiorku;
  • ogórki konserwowe ( 4-5 sztuk);
  • majonez;
  • musztarda sarepska 1-2 łyżeczki;
  • śmietana (gęsta, najlepiej 18%);
  • sok z cytryny;
  • sól i pieprz mielony czarny.
Przepis:
  • Jako że sos musi trochę odstać, nim zajmiemy się w pierwszej kolejności. Wszystkie jajka gotujemy na twardo i obieramy ze skorupek. Przekrajamy je na pół i wyjmujemy z nich żółtka (będą potrzebne do farszu). Białka z 6 jajek i ogórki konserwowe kroimy w drobną kosteczke. Następnie dokładnie mieszamy z majonezem i śmietaną. Mieszamy wedle uznania, jeżeli ktoś woli gęsty sos to dodajemy niewielką ilość. Ważne, żeby pamiętać o proporcjach: 2/3 śmietany, 1/3 majonezu. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a także skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy do lodówki na jakieś 2 godziny.
  • Kiełbasę w miarę możliwości obieramy ze skórki i razem z żółtkami mielimy w maszynce do mięsa mielonego. Dodajemy musztardę (1-2 łyżeczki), śmietanę (1-2 łyżki stołowe) i przyprawy do smaku. Dokładnie wszystko mieszamy i mamy gotowy farsz.
  • Powstałym farszem napełniamy połówki białek formując kształt jajka. Polewamy  przygotowanym wcześniej sostem tatarskim i mamy gotowe danie.
Smacznego!

Blog o gotowaniu: miloscdojedzenia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Monday, January 19, 2015

Leczo z kiełbasą i cukinią


Leczo z kiełbasą i cukinią


Autor: zima

Prosty przepis na smaczne leczo z kiełbasą, papryką, cukinią, cebulą i pomidorami. Przepis na ostro.

Typowe węgierskie leczo to rodzaj gulaszu warzywnego z pomidorami, świeżą papryką, wędzoną słoniną i cebulą duszonymi na smalcu. Na  Węgrzech podaje się je przeważnie jako dodatek do wszelkiego rodzaju potraw mięsnych. Jeżeli występuje tam jako danie główne, dodawana jest wtedy większa ilość składników, np. kiełbasa, jajka, ryż.
W Polsce leczo to typowo danie główne, sama nie spotkałam się nigdy z leczo podawanym jako dodatek. Mnie ta potrawa kojarzy się ze smakami dzieciństwa - bardzo często była robiona przez moją mamę i babcię. Leczo również sprawiło, że zapałałam miłością do kuchni węgierskiej i wszelkiego rodzaju gulaszów, zup rybnych (halaszle) czy placków (langosz).
Przez te wszystkie lata wypróbowaliśmy mnóstwo przepisów na leczo, jednak dla mnie najlepszym jest ten z kiełbasą i cukinią na ostro. Zapraszam!
Leczo
Składniki:
  • 1 średniej wielkości cukinia,
  • 2 duże cebule,
  • 4-5 papryk w trzech kolorach (czerwona, żółta i zielona),
  • 2 pomidory z puszki,
  • 2 pęta ulubionej kiełbasy,
  • sól, pieprz, pieprz chilli cayenne, papryka słodka,
  • masło,
  • opcjonalnie możemy też dodać zamarynowaną wcześniej pierś z kurczaka.
Przepis:
  • Cebule kroimy w piórka, a resztę warzyw, tj. cukinię i papryki, w średniej wielkości kostkę. Kiełbasę w miarę możliwości obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki.
  • Do dużego garnka wrzucamy cebulę i przesmażamy ją na maśle aż się przyrumieni, następnie dodajemy kiełbasę i przesmażamy (można ją trochę przypalić). Następnie dodajemy cukinię, pomidory z puszki, a także przyprawy. Jako że uwielbiam pikantne potrawy, sama dodaję większą ilość papryki cayenne.
  • Gdy cukinia jest już miękka, dodajemy paprykę i dusimy, aż ona również zmięknie (około 15-20 minut). Gdy jest miękka, danie jest gotowe. Smacznego!

Blog o gotowaniu: miloscdojedzenia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zapiekane ziemniaki z boczkiem


Zapiekane ziemniaki z boczkiem


Autor: Paweł Hanus

Potrawa, choć banalna jest moją ulubioną. Stanowi doskonałą przystawkę, nawet do piwa „bezalkoholowego” w czasie dobrego meczu siatkarskiego. Może też być z powodzeniem serwowana, jako dodatek do dania głównego. Polecam, choć trzeba poświęcić jej trochę uwagi.

Składniki:
Sześć średnich, ładnych, o zbliżonych rozmiarach ziemniaków, wskazana by była odmiana sałatkowa (bardziej zwarta konsystencja),
10 dkg wędzonego boczku - ewentualnie bekonu,2 pieczarki, szczypiorek,
1 ząbek czosnku, 2 łyżki oleju (lub oliwy), sól, pieprz.

Przygotowanie
Dokładnie umyte ziemniaki w „mundurkach” gotujemy około 20 minut w osolonej wodzie, tak by były lekko twarde. Odlewamy wodę i pozostawiamy ziemniaki do ostygnięcia na kilka minut. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Czosnek kroimy na cienkie jednomilimetrowe plasterki. Nakłuwamy nożem ziemniaki (po 1 nakłuciu na ziemniaka w środkowej jego części) na głębokość większą niż długości listków czosnku. Następnie w uzyskane otworki wsuwamy po kawałku pokrojonego czosnku, tak by całkowicie ukrył się we wcięciu. Tak przygotowane ziemniaki wkładamy do odkrytego, lekko polanego olejem naczynia żaroodpornego (lub na blachę), obtaczamy je w oleju z każdej strony a następnie umieszczamy w piekarniku i pieczemy do momentu, aż skórka na nich się zarumieni na złocisty kolor. Trudno dokładnie określić czas potrzebny do obróbki termicznej w piekarniku, ze względu na możliwe różne upodobania, co do stopnia zarumienienia ziemniaków, jednakże należy uważać, aby nie przesadzić z „kolorem”, gdyż będą one jeszcze przez chwilę pieczone w późniejszym etapie. Ten etap pieczenia zajmuje  około 30  minut.
W czasie pieczenia przygotowujemy składniki do „podrasowania” potrawy. Kroimy na cienkie 1-2 milimetrowe plasterki boczek. Wielkość plasterków powinna być zbliżona rozmiarami do przekrojonego ziemniaka. Na cieniutkie listki kroimy również obrane pieczarki, a szczypiorek na półcentymetrowe krążki.
Gdy uznamy, iż kolor naszych ziemniaków jest odpowiedni wyciągamy je z piekarnika, i po dwóch, trzech minutach, gdy lekko ostygną przekrajamy każdy na pół. Połówki lekko solimy (po rozciętej płaskiej stronie), doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem a następnie układamy na każdej połówce po kawałku boczku. Można użyć bardziej pikantnych zestawów do przyprawiania, na przykład pikantne papryki, jednak osobiście, przy okazji tej potrawy jestem raczej tradycjonalistą. Przyprawione i przybrane boczkiem ziemniaki lądują jeszcze na 10 minut do piekarnika (tak by płaska strona, przybrana boczkiem była na wierzchu), po czym gotowe są do finalnego przybrania. Wyjęte na półmisek ziemniaki dekorujemy listkami pieczarek oraz szczypiorkiem.
Odmian tej potrawy (przystawki) może być bardzo dużo. Można wybrać inne dodatki, można też je zapiec w ostatniej fazie obróbki. Ja, co jakiś czas, aby nie popaść w rutynę lubię poeksperymentować z dodatkami. Niezmienna, choć przyznam trochę uciążliwa (konieczność wyjęcia z piekarnika w trakcie obróbki pieczenia) jest obróbka samych ziemniaków.
Polecam potrawę, jako doskonałą przystawkę, lub dodatek do dania głównego.
Pozdrawiam i życzę smacznego!

Adres mojego kulinarnego bloga
http://hpsmaki.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sunday, January 18, 2015

Prażonki - danie regionalne


Prażonki - danie regionalne


Autor: zima

Prażonki, pieczonki lub duszonki. Danie pochodzące z rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a konkretnie z okolic Zawiercia i Myszkowa.

Prażonki, pieczonki lub duszonki. Trzy nazwy jednego dania, które jest bardzo fajną alternatywą dla kiełbasek, karkówki czy innego mięsa przyrządzanego na grillu podczas wiosennych czy letnich spotkań na świeżym powietrzu. Danie wywodzi się z rejonu Jury Krakowsko- Częstochowskiej, a konkretnie z okolic Zawiercia i Myszkowa. Im dalej od tych miejscowości, tym potrawa jest mniej znana. Prażonki tradycyjnie przygotowuje się z ziemniaków, boczku, kiełbasy, marchewki i smalcu. Dusi się to wszystko na ognisku w szczelnie zamkniętym żeliwnym garnku i podaje z mlekiem lub kefirem. Charakterystyczną cechą prażonek jest ich zapach w ostatniej fazie przygotowywania, od którego po prostu chce się jeść :)
Dzisiaj chciałam się z wami podzielić przepisem na prażonki przygotowywane w domu, nie w żeliwnym garnku, a na patelni. Zapraszam!
prażonki miłość do jedzenia
Składniki:
  • około 15 średniej wielkości ziemniaków,
  • 1 burak,
  • 1 duża marchewka,
  • 3/4 pętelka ulubionej kiełbasy,
  • 100-150 g boczku,
  • 4 kurze skrzydełka (bez lotek),
  • 1,5 cebuli,
  • smalec,
  • pieprz, vegeta, przyprawa do ziemniaków, liść laurowy.
Przepis:
  • Wszystkie warzywa obieramy. Ziemniaki kroimy w średniej wielkości kostkę, buraka, marchew, cebule kroimy na pół i tniemy na cieniutkie plasterki. To samo robimy z kiełbasą i boczkiem. Skrzydełka kroimy na dwie części.
  • Na dnie wysokiej patelni kładziemy skrzydełka. Następnie robimy warstwę z połowy ziemniaków. Posypujemy je łyżeczką przyprawy do ziemniaków, łyżeczką vegety i dodajemy liść laurowy. Teraz tworzymy kolejne dwie warstwy. Pierwszą z marchewki, cebuli i buraka, a drugą z kiełbasy i boczku. Na sam wierzch kładziemy resztę ziemniaków i doprawiamy tak jak za pierwszym razem. Dodajemy też pieprzu wedle uznania  i około 40-50 g smalcu.
  • Smażymy na średnim ogniu przez 30-40 minut (do momentu aż ziemniaki będą miękkie).

Blog o gotowaniu: miloscdojedzenia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Saturday, January 17, 2015

Tarta Grzybowa


Tarta Grzybowa


Autor: zima

Prosty i smaczny przepis na grzybową tartę z kurczakiem, pomidorkami i szczypiorkiem. Zapraszam!

Sezon grzybowy dobiega już końca, zatem pora zacząć zjadać to, co się przez ten czas zebrało. Grzyby uwielbiam od dawna - zarówno je zbierać, jak i zjadać. Nadają one każdej potrawie niepowtarzalny smak i aromat. Czy to zupa grzybowa czy sos grzybowy dodawany do sznycli, ziemniaków, kopytek, makaronów. Potrafią odmienić każde, nawet najmniej wyszukane danie. Same w sobie też są oczywiście genialne. Kto nie lubi smażonych kani, rydzów na masełku czy zwykłych marynowanych grzybków… Dzisiaj chciałam podzielić się przepisem na grzybową tartę, Zapraszam!
tartazkurczakiem1
Składniki:
  •     130 gram masła,
  •     1 żółtko,
  •     250 – 300 gram mąki pszennej,
  •     3 – 4 łyżki wody,
  •     100 gram grzybów (najlepiej świeżych: borowików, maślaków, kozaków lub podgrzybków — ostatecznie mogą być pieczarki),
  •     3 – 4 pomidorki koktajlowe,
  •     pół szklanki śmietany 18%,
  •     200 gram piersi z kurczaka,
  •     pół cebuli,
  •     koperek,
  •     sól, pieprz.

Przepis:
  •  Pomidorki kroimy w ćwiartki. Kurczaka w paski i podsmażamy na patelni doprawiając solą i pieprzem do smaku,
  • Masło siekamy nożem na stolnicy, dodajemy mąkę, żółtko, szczyptę soli i 4 łyżki wody. Ugniatamy na jednolitą masę, zawijamy w folię lub woreczek i wstawiamy do lodówki na około 20 minut,
  • Sos grzybowy robimy według Tego przepisu.
  • Po wyjęciu z lodówki masę rozwałkować na grubość około 2 – 3 cm i zagnieść w posmarowanej masłem foremce do tart. Obciąć nadmiar ciasta i wstawić foremkę do lodówki na 1,5 godziny.
  • Piekarnik nagrzać do temperatury 180-190 stopni, nakłuć ciasto widelcem i przykryć je folią aluminiową. Zapiekać 15 minut po czym usunąć folię i piec kolejne 5 minut
  • Kurczaka i pomidorki wykładamy na ciasto, zalewamy sosem i posypujemy koperkiem. Pieczemy około 25 – 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Blog o gotowaniu: miloscdojedzenia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Friday, January 16, 2015

Barszcz czerwony. Korona na świątecznym stole


Barszcz czerwony. Korona na świątecznym stole


Autor: Easylife

Początkowo typowa zupa ubogiej polskiej rodziny, z czasem wykwintny posiłek szlachty. Mowa o najbardziej tradycyjnej zupie na wigilijnym stole - barszczu czerwonym. Dowiedz się, kiedy powstał, jak się go tworzy i jak wkradł się do kultu polskiej sztuki kulinarnej.

Barszcz czerwony to zupa licząca sobie ponad 600 lat. Pierwsze zapiski, związane w prawdzie z barszczem białym, pochodzą z XIV w. i pochodzą z Biblioteki Jagiellońskiej . Barszczem czerwonym zajadał się Władysław Jagiełło, znany ze swojego zamiłowania do zdrowego odżywiania się. Nic dziwnego, ćwikła znana jest do tej pory z bogactwa walorów odżywczych (magnez, żelazo, sód i potas) oraz z właściwości odkwaszających organizm.
Od początku
Główne składniki zupy to ziele zwane barszczem, zakwas z żytniej mąki oraz jaja dla smaku. Swego czasu ziele barszczu było bardzo popularne i znaleźć można je było na każdej łące. Mimo że nie ma oficjalnych informacji na ten temat, można uznać,  że nazwa zupy wywodzi się bezpośrednio z ziela barszczu.
W tradycyjnym polskim domostwie kwas buraczany znajdował się w drewnianej misce przykrytej płótnem. Swego czasu uważany był za niesamowicie skuteczny lek na wszelkie dolegliwości, np. przy uciażliwym bólu gardła pomoc niosła płukanka właśnie z buraczanego kwasu.
St. Hercius, autor polski żyjący w XVII wieku, był zdania, że barszcz poprawia apetyt, a po jego zjedzeniu człowiek czuje się lekko i zdrowo. Warto wspomnieć też o Marcinie z Urzędowa – znanym botaniku i lekarzu, który w swoim słynnym herbarzu tak wypowiada się na temat barszczu: „Cichym, a spokojnym ludziom uwłaczjąc, mówią: jest jako barszcz, ani pomoże, ani zaszkodzi. Ostateczną rzecz dobre barszczowi przypisują: bo pewnie nie szkodzi, ale w pierwszej rzeczy barszczowi wielką czynią krzywdę, aby nie był pomocen zdrowiu ludzkiemu, albowiem bardzo pomaga".
Z czasem zwykły barsz czerwony zaczął ewoluować i zmieniać się z typowej ubogiej zupy na poczęstunek iście szlachecki. Z uszkami, zabielany, z dodatkiem mięsa, natomiast w czasie postu przyprawiano go ziołami lub przyprwami z szuszonych grzybów. Co ciekawe, barszcz był jedynym posiłkiem podawanym w dniu Wigilii Bożego Narodzenia.
Popularność barszczu
Z biegiem czasu barszcz stał się najpopularniejszą i co ważne – najsmaczniejszą zupą staropolskiej kuchni. Zachwycali się nią wszyscy, a na szlacheckim stole prakycznie nie mogło go zabraknąć. W nadchodzące święta warto wypróbować przepis na pyszny wigilijny barszcz czerwony.
Dziś bez barszczu trudno wyobrazić sobie Święta. Podajemy go w wielu wersjach, a w zależności od regionu dodatkami mogą by uszka, kasza czy fasolka.

Polecamy również smaczne i zdrowe przepisy na:http://smaczniezdrowo.pl/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Thursday, January 15, 2015

Sernik gotowany


Sernik gotowany


Autor: Justyna Słopień

Dzisiaj proponuję placki na miodzie przełożne gotowanym serem. Fajne i może trochę zapomiane ciasto.          










Składniki na placki:
4 szkl mąki,                                                               
3 łyżki śmietany 18%,                                                          
1 szkl cukru,                                                          
1 łyżeczka sody,                                                
2 jajka,                                                              
6 dag margaryny,                                               
2 łyżeczki miodu,                                                  

Jajka ubijamy z cukrem, w tym czasie rozpuszczamy w garnku miód z margaryną. Wszystkie składniki łączymy razem, a więc sypiemy na stolnicę mąkę, sodę, dodajemy śmietanę, ubite jaja i rozpuszczoną margarynę. Ciasto dzielimy na 4 części i pieczemy 4 placki w temperaturze 180 º C przez ok. 20 minut.

Składniki na masę serową:
1 kg sera mielonego,                                             
6 dag mąki ziemniaczanej,                                           
2 szkl cukru,                                                                                  
1 jajko,                                                          
1 cukier waniliowy,                                       
1 margaryna,                                                     

Wrzucamy do garnka ser, cukier, jajko, margarynę, cukier waniliowy i mieszamy aż się zagotuje. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w odrobinie mleka i dodajemy do sera, mieszamy i chwilę gotujemy.

Przekładamy placki ciepłym serem, nie gorącym.
 Smacznego.

Zapraszam na www.gotujemyipieczemy.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Biszkopt czekoladowy na kilka sposobów


Biszkopt czekoladowy na kilka sposobów


Autor: Piotr

Biszkopt czekoladowy – zwłaszcza dobrze wypieczony i puszysty – to idealna baza do tworzenia ciast, tortów i deserów. Dzięki swojej delikatnej fakturze, subtelnemu, łączącemu delikatną słodycz z goryczą kakao smakowi oraz lekkości pozwala tworzyć zarówno proste desery, jak i skomplikowane kompozycje.

Aby zacząć tworzenie potrzebujemy absolutnej podstawy – a więc ciasta. Podane ilości są orientacyjne i wystarczą (przy tortownicy o średnicy 22 centymetrów) na jedną, średniej grubości warstwę (świetnie sprawdzi się jako podstawa pod "mokre" kompozycje"), lub – po przekrojeniu – na dwie cieńsze.
  • jajka (6 sztuk)
  • mąka pszenna (tortowa, 1 szklanka)
  • cukier (3/5 szklanki)
  • kakao (3 łyżki)
  • 4 kostki startej czekolady.
Na początek oddzielamy białka od żółtek – nie dopuszczamy do ich zmieszania! Ubijamy białka na sztywno, po czym – wciąż ubijając – stopniowo dodajemy cukier, a potem po jednym żółtku.
Mąkę i kakao przesiewamy, dodając stopniowo do piany i mieszając drewnianą łyżką – na końcu wsypujemy wiórki czekoladowe.
Całość pieczemy temperaturze 170 stopni przez około 20-25 minut (przy użyciu termoobiegu – bez niego musimy dodać od 5 do 10 minut). Aby wierzch wyszedł równy – odwracamy ciasto i tak zostawiamy do ostygnięcia.
Już taki biszkopt będzie świetnym, "suchym" i lekkim dodatkiem do kawy czy likieru – jeżeli jednak lubimy twórcze podejście – zacznijmy od:
1) Biszkopt czekoladowy z owocami tropikalnymi i galaretką – aby zanadto nie przemoczyć ciasta, możemy oddzielić je od owoców warstwą delikatnego kremu:
  • mascarpone (250 gramów)
  • śmietana 30% (1/2 szklanki)
  • cukier puder (4 łyżki)
Ubijamy śmietanę na sztywno, dodając po łyżeczce cukru. Po osiągnięciu sztywności stopniowo dodajemy mascarpone, mieszając do uzyskania jednolitej masy.
Na cienkiej warstwie kremu układamy owoce (plasterki kiwi, banana czy ananasa – według gustu), całość zalewamy tężejącą galaretką owocową i zostawiamy do ostygnięcia. Pozostały krem i owoce można wykorzystać do dekoracji, świetnym dodatkiem będą cienkie paski czekolady.
2) Czekoladowa wieża – będziemy potrzebowali co najmniej trzech warstw ciasta, które delikatnie nasączamy ponczem na bazie herbaty, cytryny i rumu. Pomiędzy warstwami umieszczamy bitą śmietanę, krem lub masę serową, masę owocową (świetnie pasują wiśnie – dodają orzeźwiającej kwaskowatości) oraz warstwę kremu czekoladowego, a całość oblewamy czekoladową polewą i dekorujemy owocami, bitą śmietaną i wiórkami z gorzkiej czekolady.
3)  Przekładaniec z kremem budyniowym i polewą czekoladową: kolejny prosty i szybki przepis – do kremu budyniowego potrzebujemy:
  • mleko (pełnotłuste, 0.5 litra)
  • budyń śmietankowy (2 opakowania)
  • masło (200 gramów)
Przyrządzamy jak tradycyjny budyń, pod koniec dodajemy utarte masło. Całość wykładamy na biszkopt, formujemy w miarę równą warstwę, przykrywamy – i pokrywamy całość polewą czekoladową.
W tworzeniu różnych kombinacji ogranicza nas tylko własna wyobraźnia – biszkopt czekoladowy jest niezwykle wdzięczny i naprawdę sporo wybacza :).

Domowej roboty biszkopt z czekoladą to znakomita podstawa do eleganckich tortów i ciast - im będzie lepiej wypieczony, tym więcej warstw możemy ułożyć.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wednesday, January 14, 2015

Dynia - królowa jesiennej kuchni


Dynia - królowa jesiennej kuchni


Autor: Irena Zobniów

Dynia już w czasach starożytności postrzegana była jako niezwykle wartościowe warzywo, spożywana była jako smażony przysmak z miodem.Jednak jej walory smakowe oraz wartości odżywcze zostały docenione dopiero w XVI wieku.

Wśród niezwykłych właściwości dyni można wymienić jej zdrowotny wpływ na nasz układ pokarmowy, a  także na wątrobę, natomiast starożytni używali jej jako środka moczopędnego.
Jednak to nie koniec jej walorów. Dynia znana jest bowiem z jej właściwości obniżających poziom glukozy we krwi, a  więc jest wskazana dla osób chorych na cukrzycę.
Osoby dbające o linię z pewnością ucieszą się z informacji, iż miąższ dyni jest niskokaloryczny, a jedzenie tego warzywa pozytywnie wpływa na trawienie, likwidując zaparcia, dzięki czemu jest niezwykle pomocna w walce z otyłością.
Dynia najczęściej kojarzona jest ze świętem Halloween, obchodzonym 31 października, kiedy to z wydrążonego warzywa przygotowuje się lampiony, które umieszczane są w oknach domów oraz jako oświetlenie ogrodów.
Warto zatem wykorzystać dynię nie tylko jako ozdobę w czasie Halloween, ale także z pozostałego po wydrążeniu miąższu można przygotować smaczne i niezwykle pożywne potrawy z dyni, które nie tylko urozmaicą codzienną kuchnię, ale także dostarczą cennych witamin i mikroelementów.
Prostym i szybkim pomysłem na wykorzystanie dyni w kuchni jest zupa z jej miąższu. Możemy przygotować ją w postaci delikatnego kremu, przyprawiając imbirem, curry oraz posypując prażonymi pestkami dyni, które dodatkowo zwiększą wartość odżywczą potrawy, gdyż pozytywnie wpływają na mózg oraz układ nerwowy.
Dobrym pomysłem na smaczne przepisy z dyni są wszelkiego rodzaju potrawki mięsno-warzywne, duszone na patelni. Dynia doskonale zrównoważy smak oraz konsystencję potrawy, gdyż jest delikatna i miękka, a ponadto dobrze łączy się z różnymi przepisami.
Dla zwolenników zimowych przetworów doskonałym pomysłem będzie dynia marynowana, która może być przygotowana zarówno na słono, jak również na słodko, z dodatkiem goździków i cynamonu.
Warto również wypróbować przepis na ciasto z dyni, idealne na jesienne chłodne wieczory. Co ważne, dzięki niskokaloryczności dyni oraz jej dobroczynnym właściwościom pomagającym w walce z cukrzycą, może być podawane również diabetykom.
Pamiętajmy więc o niezwykłych właściwościach dyni i wykorzystujmy ją w kuchni, póki sezon dyniowy trwa.

Irena Zobniów
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czekolada z mięsem


Czekolada z mięsem


Autor: Piotr

Coraz więcej z Nas podejmuje się kulinarnych eksperymentów. Dania orientalnych kuchni, zaskakujące połączenia smakowe, przyprawy z najodleglejszych zakątków świata.  Brawa za odwagę! Jeśli lubisz odkrywać nowe smaki, dania z mięsem w sosie czekoladowym to zdecydowanie coś, czego warto spróbować.

Kuchenne wybory
            Nie ma jednego, ściśle określonego przepisu na mięsno – czekoladową potrawę. Można przyrządzić danie zarówno z cielęciny, wołowiny, baraniny, ale też drobiu. Najwięcej osób stawia jednak na pierś z kurczaka lub indyka i polędwiczki wołowe. Jeśli chodzi o czekoladę, najlepiej sprawdzi się gorzka, z dużą zawartością kakao. Nie poleca się wykorzystania czekolady mlecznej lub orzechowej, śmiało można jednak poeksperymentować z jej pomarańczowym lub malinowym rodzajem. Wybierając zarówno mięso, jak i czekoladę warto postawić na jakość – im lepsze gatunkowo produkty, tym smaczniejszy efekt końcowy.
Gotowanie krok po kroku
            Jakie składniki są niezbędne do przygotowania czekoladowego sosu i w jakiej kolejności je dodawać? Szklankę wytrawnego, czerwonego wina i pół szklanki miodu pitnego należy gotować na małym ogniu z drobno posiekaną cebulą i gałązką świeżego tymianku. Po upływie 20 minut przecedzamy je przez sitko i dodajemy kluczowy składnik – pół tabliczki gorzkiej czekolady. Gdy całkowicie się rozpuści i połączy z pozostałymi składnikami, całość przyprawiamy czarnym pieprzem i sproszkowanym chilli. Mniam!
Możemy również wykorzystać kawę - mięso w sosie czekoladowym z dodatkiem ożywczej kofeiny zachwyci nas głębią egzotycznego smaku.
            Planujesz spotkanie z przyjaciółmi w sobotni wieczór? Zaskocz ich przyrządzając bekon w czekoladowej panierce. Zanurz kawałki mięsa w rozpuszczonych łakociach, a następnie postaw w lodówce, dopóki całość nie stwardnieje. Taka przekąska sprawdzi się dużo lepiej, niż popularne chipsy i paluszki.
Pysznie i zdrowo
            Do dań mięsnych używana jest zazwyczaj gorzka czekolada. To najzdrowszy rodzaj słodkości, który jest nie tylko smaczny, ale i dobrze wpływa na organizm. Dzięki dużej zawartości drogocennych mikroelementów pomaga w problemach z koncentracją, dodaje energii i wpływa na polepszenie się pamięci. Jakby tego było mało, wzmacnia również pracę serca, przyspiesza funkcjonowanie nerek, a nawet łagodzi kaszel. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gorzkiej czekolady. Jak rozpoznać tę o najlepszej jakości? Ważny jest jej wygląd – powinna mieć idealnie gładką, błyszczącą powierzchnię oraz wyczuwalny aromat czekolady, a nie kawy. Przełamując ją na pół powinniśmy usłyszeć charakterystyczny trzask. Mimo, że ma stanowić dodatek do mięsa, warto zatroszczyć się, aby była jak najlepsza.

mięso w sosie czekoladowym
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tuesday, January 13, 2015

Oryginalne desery z czekoladą


Oryginalne desery z czekoladą


Autor: Piotr

Deser jest daniem, na które chyba zawsze czeka się z niecierpliwością. Podanie go w nietypowej formie lub w inny, oryginalny sposób z całą pewnością sprawi, że urzekniemy tak podniebienia naszych gości, jak i ich oczy.

Czekoladowe miseczki
Czego potrzebujemy?
  • 6-8 balonów (najlepiej małych)
  • papier do pieczenia
  • blacha do pieczenia lub deska do krojenia
  • około 300g czekolady (biała/mleczna/gorzka – wedle uznania)
  • odrobina oliwy

  1. Balony nadmuchujemy mniej więcej do wielkości kokosa i starannie myjemy je pod bieżącą wodą, używając do tego gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie dokładnie je płuczemy, osuszamy i delikatnie natłuszczamy (powinny być tłuste, ale nie ociekające oliwą).
  2. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy, aby nieco ostygła. Jej temperatura nie powinna przekraczać 50°C (w przeciwnym razie balony popękają).
  3. Blaszkę (lub deskę) wykładamy papierem do pieczenia i w dosyć dużych odstępach nakładamy na nią łyżeczką odrobinę czekolady (będzie ona pełniła rolę podstawki do miseczek).
  4. Kiedy czekolada nieco ostygnie (ale w dalszym ciągu będzie płynna), zanurzamy w niej natłuszczone wcześniej baloniki (mniej więcej do 1/3 ich wysokości). Tak przygotowane baloniki "stawiamy" na zrobionych chwilę wcześniej podstawkach i zostawiamy je do zastygnięcia (warto umieścić  je w lodówce). Upewniwszy się, że całość jest już twarda przebijamy balon i, po ostrożnym spuszczeniu z niego powietrza, wyjmujemy jego resztki ze środka.
Przygotowane w ten sposób miseczki można wypełnić przeróżnymi dodatkami, np. lodami, bitą śmietaną, owocami, cukierkami lub kremem z serka mascarpone.

Truskawki w garniturach
Czego potrzebujemy?
  • papier do pieczenia 
  • blacha do pieczenia lub deska do krojenia
  • wykałaczka lub patyczek do szaszłyków
  • 8 truskawek (wraz z szypułkami)
  • 50g białej czekolady
  • 50g ciemnej czekolady
  1. Truskawki myjemy, ale nie pozbawiamy ich szypułek. Blachę (lub deskę) wykładamy papierem do pieczenia.
  2. Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy, aby nieco ostygła.
  3. Trzymając truskawki za szypułki zanurzamy je w białej czekoladzie (mniej więcej do 3/4 wysokości), a następnie odkładamy, żeby czekolada stężała.
  4. Kiedy biała czekolada zastygnie na truskawkach, w kąpieli wodnej rozpuszczamy ciemną czekoladę i odstawiamy, aby nieco ostygła.
  5. Trzymając truskawki "w koszulach" za szypułki zanurzamy je w ciemnej czekoladzie (trzymamy je pod skosem - tak, aby biała czekolada układała się w trójkąt – warstwa ciemnej czekolady pełnić będzie rolę marynarki). Tak "ubrane" truskawki odstawiamy, aby druga warstwa czekolady stężała.
  6. Gdy truskawki będą gotowe, za pomocą wykałaczki (lub  patyczka) nanosimy muszkę lub krawat oraz guziki.

Czekoladowe miseczki możemy wykorzystać jako nietypowe pojemniki na ciastka świąteczne – dzieci będą zachwycone!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Monday, January 12, 2015

Krokiety z niezwykle dobrym farszem.


Krokiety z niezwykle dobrym farszem.


Autor: hagem

Proste i pyszne danie na każdą porę dnia. Ja na przykład ostatnio podałem Krokiety do kolacji przy świecach, myślę że to był bardzo dobry pomysł. Estetycznie dobrane elementy na talerzu i krokiety zrobiły duże wrażenie. Kolacja była bardzo udana. Wino podałem białe półwytrawne, może być też półsłodkie.

Ciasto na naleśniki
Wbić jajka do głębokiego naczynia, wlać wodę i mleko, dodać szczyptę soli. Delikatnie miksując mikserem stopniowo dosypywać mąkę. Aż uzyskamy ciasto o konsystencji śmietany. Dobrze rozgrzane dno patelni wysmarować słoniną. Naleśnik nabierze innego smaku nie będzie taki oleisty. Ja używam do naleśników patelni teflonowej o średnicy 25cm. Żeby naleśnik nie wyszedł za gruby nabierajcie niepełną chochelkę ciasta.
Teraz przejdźmy do przygotowania farszu.
Składniki:
- 1/2 papryka czerwona
- 350 dag pieczarki
- 3 średnie ogórki kiszone
- 1 cebula
- 250 dag ser żółty gołdy
- kawałek kiełbasy zwyczajnej lub szynki
- 5 łyżek stołowych oleju
- przyprawy Vegeta
- maga
- 2 jajka
- bułka tarta
- margaryna do smażenia
Pieczarki siekamy drobno, cebulę kroimy w drobną kostkę. Te dwa składniki wsypujemy do nie wielkiego garnka i zalewamy to olejem, stawiamy na palnik co chwile mieszając( do pieczarek dodać Vegetę i magi dla smaku). Gdy pieczarki z cebulą są gotowe ściągamy je z ognia, odlewamy olej i stawiamy do przestygnięcia. Międzyczasie możemy się zająć resztą składników, paprykę, ogórki kiszone i kiełbasę( kiełbasę można podsmażyć) pokroić tak samo jak cebulę w drobną kostkę i odstawić do nie głębokiego naczynia. Połowę kostki sera żółtego pokroić w kostkę a drugą połowę zetrzeć na tarce z dużymi dziurami. Gdy pieczarki przestygną to mieszamy te wszystkie składniki razem. Po wymieszaniu składników ostatnie co można dodać lub nie trzeba to czosnek w proszku dla smaku POLECAM!!!
I tak farsz mamy gotowy.
Usmażone naleśniki pojedynczo rozkładamy na czystym blacie, nakładamy dużą łyżkę farszu, starty ser żółty posypujemy farsz małą ilością. Boki naleśnika składamy do środka i delikatnie zawijamy do góry. Jajka dokładnie wymieszać, można też dodać odrobinę mleka do jajek jeśli tych naleśników będzie więcej. Obtaczamy naleśniki z farszem w jajku następnie w bułce tartej i dajemy na rozgrzaną patelnie z tłuszczem. Naleśnika kładziemy na patelnie tą stroną gdzie naleśnik się łączy, mamy wtedy pewność że naleśnik nam się nie rozejdzie.
Po usmażeniu krokietów czas na sałatkę warzywną .
Składniki:
- 1/2 kapusty pekińskiej
- 1 pomidor
- 1/2 ogórka zielonego
- 1/2 cebuli
- pieprz
- sól
- mała śmietana
Kapustę siekamy w paski, pomidora kroimy w kawałki, ogórka zielonego kroimy wzdłuż, na dwie połowy i kroimy w cienkie talarki a cebulę siekamy drobno. Wszystkie warzywa mieszamy razem dodajemy pieprz, sól, śmietanę i delikatnie mieszamy( ja osobiście dodaję jeszcze czosnek w proszku) sałatka ma wtedy specyficzny i dobry pod krokiety smak.
Na talerzu układamy listek sałaty, krokiety z góry posypuje startym serem i delikatnie podgrzewam. Podgrzane krokiety kładę na liściu sałaty a surówką dekoruje resztę.
Wszystkim życzę smacznego.

pozdrawiam Piotrek
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przepisy z mięsa wieprzowego


Przepisy z mięsa wieprzowego


Autor: thinker

Wieprzowina już od najdawniejszych czasów jest popularnym składnikiem tradycyjnych polskich dań. Jeśli nawet nie była podstawą przygotowywanej potrawy, często była mieszana z innym gatunkiem mięsa, jak drób czy wołowina. Do dziś sięga się po sprawdzone przepisy z mięsa wieprzowego, przygotowując dania na różne okazje.

Najbardziej znane potrawy z wieprzowiny, najczęściej pojawiające się na polskich stołach to kotlet schabowy, golonka, szynka, pieczeń i różnego rodzaju kiełbasy. Jednak mięso to może stanowić doskonały składnik bardziej wyrafinowanych dań, gdzie jest przyrządzane i podawane na różne sposoby.
Zrazy wieprzowe po staropolsku
Mimo że w staropolskich przepisach najczęściej pojawia się wołowina, wieprzowina również stanowi ważny składnik. Przygotowywano z niej doskonałe zrazy podawane z sosem, grzybami, kaszą i dowolnym rodzajem surówki. Do ich przygotowania niezbędne jest, oprócz wieprzowiny, cebula, mąka i przyprawy, jak sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe.
Dokładnie umyte mięso należy pokroić w średniej grubości plastry, a następnie rozbić tłuczkiem, uważając jednak, aby nie było zbyt cienkie. Następnie, posypane solą i pieprzem, obtoczyć w mące i obsmażyć na smalcu. Mięso nie może być zbyt mocno podsmażone, musi się delikatnie zarumienić, ponieważ będzie jeszcze pieczone w piekarniku z dodatkiem lekko podsmażonej cebuli. Przed włożeniem do piekarnika musi zostać polane sosem z bulionu.
Tradycyjny schab z żurawiną
Schab wieprzowy (bez kości), boczek, żurawina, a także miód, czosnek, majeranek, ocet, olej i niezbędne do każdej potrawy sól oraz pieprz wystarczą do przygotowania prostej, ale bardzo smacznej potrawy. Z majeranku, czosnku, miodu i oleju, z dodatkiem soli i pieprzu przygotowywana jest marynata, którą następnie naciera się schab. Tak przygotowane mięso powinno leżeć w lodówce przez noc, aby aromat bejcy dotarł również do środka schabu.
Następnie mięso można naciąć, robiąc wzdłuż kawałka wnękę, ewentualnie można je rozciąć w taki sposób, aby później możliwe było jego zawinięcie. Do środka wkłada się żurawinę – w pierwszym przypadku będzie ona zawinięta w boczek, natomiast w  drugim boczek może zostać rozłożony na schabie przed wyłożeniem żurawiny. Za farsz mogą posłużyć również suszone śliwki lub morele, można też łączyć rodzaje owoców w jednym kawałku mięsa.
Przygotowane w ten sposób mięso pieczone jest w piekarniku około godziny, przy czym wymaga ono polewania go powstałym w czasie pieczenia sosem.
Na przepisy z mięsa wieprzowego składa się bardzo zróżnicowany zestaw potraw, pieczonych, duszonych, smażonych, a podawanych z dowolnymi dodatkami.

 Źródło informacji: http://www.wieprzopedia.pl/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sunday, January 11, 2015

Dania zimne na weselu


Dania zimne na weselu


Autor: Sala weselna Polna Róża

Organizując wesele, należy zwrócić uwagę na wszystkie możliwe szczegóły. Ustalając menu, ważne są dania gorące ale również zimne przystawki.

Od zawsze dania zimne były nieodłącznym elementem stołów weselnych. Moda na przestrzeni ostatnich lat trochę się, co prawda ,zmieniła jednak nieśmiertelny śledzik, czy nóżki oraz wędlina były na stołach zawsze. Mimo tej zmieniającej się mody kilka dań zimnych trzeba podać. Powyżej wspominany śledzić i wędlina to dania pasujące do wódki idealnie. Ciężko wyobrazić sobie stół weselny bez nich. Również nóżki wieprzowe lub ich delikatniejsza odmiana, czyli galaretka z kurczakiem wpisuje się w tego rodzaju menu doskonale.
Ale na ogół na stołach weselnych gości od ośmiu do kilkunastu przystawek. Na polskich weselach od wieków królują dania zalewane galaretą. Może to być schab po warszawsku czy indyk w maladze lub galantyna. Dzisiaj tego rodzaju dania mają równe nazwy i w różny sposób są podawane ale dalej dobrze się sprawdzają. Roladki i różnego rodzaju dania w galaretach to nie tylko jedzenie ale również dekoracja stołu weselnego. Pięknie podane i udekorowane nacieszą nie tylko podniebienia ale również oczy weselników.
Z nowości na naszych stołach zagościły różnego rodzaju wędliny śródziemnomorskie i dania z nich. Również sery podawane z suszonymi owocami, orzechami są częstym gościem doskonale pasując do wina.
Ryby zarówno pieczone i podawane w galaretach lub wędzone to kolejna przystawka której nie może zabraknąć.
Na koniec sałatki. W polskiej kuchni, na ogół kojarzą się z sałatką jarzynową z majonezem i sałatką śledziowa. Dzisiaj na stałe w jadłospis wpisała się równie sałatka grecka z serem typu feta i oliwkami oraz inne lekkie sałatki bazujące na świeżych warzywach polewane oliwą z oliwek i różnego rodzaju dresingami.

Ile dań zimnych podać?
Więc tutaj nie ma reguły. Ważne żeby były smaczne. To o czym należy pamiętać to ilość określonej przystawki. Nie należy przesadzić z ilością rodzajów przystawek jeżeli będzie ich kilkanaście na stole będziemy mieli po kawałeczku wszystkiego. Taki stan rzeczy wpływa na biesiadników niekorzystnie.
Proponując menu weselne, na ogół wypada podać około sześciu do dziesięciu dań zimnych. Ważne żeby były dobre, pięknie podane oraz by gramatura pozwoliła gościom na swobodne próbowanie dań. To na co naleazy zwracać uwagę to to żeby dania nie były wystawiane na stół na raz, oraz żeby nie leżały w stole zbyt długo. Czasami sale przyjmują praktykę ,,na bogato’’ i wszystkie dania wędruj na stół przed wejściem gości. W efekcie niektóre z nich stoją w stole przez całe wesele. Stoją w cieple na powietrzu. Po pierwsze po kilku godzinach zdecydowanie nie powinno się ich spożywać. Zdecydowanie lepiej kiedy są sukcesywnie dostawiane. Nie ma niebezpieczeństwa zatrucia. Poza tym ich wygląd jest wtedy zdecydowanie apetyczniejszy. To naprawdę istotne i należy o tym pamiętać.

Auguścik Tomasz.
http://polnaroza.pl
http://catering-polnaroza.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Saturday, January 10, 2015

Pierogi ze szpinakiem i suszonymi na słońcu pomidorami


Pierogi ze szpinakiem i suszonymi na słońcu pomidorami


Autor: Sala weselna Polna Róża

Często spotykany przysmak, jednak mało kto potrafi doprawić szpinak. Poniżej sprawdzony przepis zarówno na farsz, jak i na ciasto.

Przepis na smaczny farsz:

Farsz możemy wykonać z mrożonego szpinaku. Będzie łatwiej i oszczędniej. Należy go rozmrozić. Po rozmrożeniu wkładamy do garnka z małą ilością wody i dusimy z odrobiną czosnku. Około dziesięciu minut to wystarczający czas, by szpinak był idealny do dalszych czynności.

Do szpinaku dodajemy sos śmietanowy.
Sposób jego przyrządzenia:
Do garnka wlewamy śmietanę. Dziś producenci na opakowaniach zaznaczają, do czego dana śmietana najlepiej się nadaje. Wybieramy więc ze sklepowej półki śmietanę do zup i sosów. Śmietana powinna się gotować przez chwilę, następnie dodajemy jasną zasmażkę, zrobioną z roztopionego masła lub oleju i kilu łyżek mąki. Wystudzoną zasmażkę dodajemy powoli do śmietany. Następnie całość doprawiamy tartą gałką muszkatołową i solą. Sos łączymy z naszym szpinakiem. Gotujemy jeszcze chwilę.

Całość zgęstnieje dzięki zasmażce zawartej w sosie. Czosnek z gałką muszkatołową sprawią, że szpinak nabierze smaku i aromatu. Całość możemy wzbogacić kolejnym specjałem kuchni włoskiej, czyli pomidorami suszonymi na słońcu. Są dwa rodzaje pomidorów, jakie możemy dodać: pomidory w zalewie lub posypka z suszonych pomidorów. Te z zalewy kroimy w drobną kosteczkę i łączymy z powstałym farszem. Jeżeli mamy pomidory w formie posypki, również możemy je dodać. Pomidory suszone na słońcu idealnie komponują się ze szpinakiem.

Pozostaje wykonać ciasto. Tutaj proponuję użyć dobrej mąki do piegów i mleka zamiast wody. Mąka do pierogów z reguły oznaczona jest odpowiednio przez producenta na opakowaniu. Jeżeli lubimy ciasto twarde, dodajmy jajko. Jeżeli miękkie, dodajmy roztopione masło (około pół kostki). Wyrobione ciasto należy odstawić na kilkanaście minut w chłodne miejsce pod szczelnym przykryciem lub nakryć mokrą ścierką. Po kilkunastu minutach ciasto należy ponownie zarobić. Po tych czynnościach ciasto jest gotowe do wyrobu pierogów.

Stół podsypujemy mąką, dzięki czemu pierogi nie poprzylepiają się do blatu. Warto również schłodzić farsz. Schłodzony będzie gęstszy, dzięki czemu łatwiej będzie nakładać go do ciasta. Farsz nakładamy małą łyżeczką, za każdym razem zwilżając ją w szklance z wodą.

Nasze pierożki gotujemy w osolonej wodzie z kroplą oleju.

Takie pierożki smakują dobrze z podsmażoną papryką kolorową lub z posypką z suszonych pomidorów. Można też podawać je z serem feta.

Auguścik Tomasz
Catering Warszawa
Polna Róża
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Friday, January 9, 2015

Ratatouille - przepis, historia potrawy


Ratatouille - przepis, historia potrawy


Autor: Rafał Kata

Wspaniały gulasz po prowansalsku, doskonały jako przystawka, doskonały jako danie główne. Niejasna historia potrawy oraz prosty sposób przygotowania zachętą do spróbownia swoich sił w kuchni.

Szczerze mówiąc pomysł na podzielenie się z Wami przepisem na to francuskie danie zrodził się po obejrzeniu pewnej produkcji filmowej o identycznym tytule, jak ten powyżej. Gulasz rodem z Prowansji to tradycyjna potrawa francuskiej sztuki kulinarnej, oparta przede wszystkim na warzywach, ale spotyka się również ratatouille z dodatkiem mięsa. Jak już wspomniałem potrawa od samego poczatku do dziś podawana jest jako przede wszystkim przystawka, ale również jako danie główne. Istnieją jednak zdania, że potrawa ta mogła przywędrować do kraju z Katalonii lub nawet z kraju Basków. Bardziej odważne stwierdzenie to prawdopodobieństwo istnienia w pewnej postaci tej potrawy w czasach starożytnego Rzymu.
Czas na przepis:
- czas przygotowania to około 25-30 minut - porcja na 3-4 osoby
Składniki:
- 2 czerwone papryki
- 1 bakłażan - jeśli na więcej niż jedną porcję warto zaopatrzyć się w bakłażan większych rozmiarów
- 2 cebule
- 2 cukinie
- 500 g dojrzałych pomidorów - najlepiej prosto z uprawy, w ostateczności z puszki
- 4 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- tymianek, 2 listki laurowe
- pieprz, sól,
Przygotowanie potrawy:
- zdejmujemy skórkę z pomidorów - najlepiej zanużyć je we wrzątku a następnie gwałtownie schłodzić w naczyniu z zimną wodą, można dodać lodu, pokroić na duże kawałki
- rozgrzać oliwę z oliwek na patelni
- cebulę pokroić w krążki i rzucić na patelnie z rozgrzaną oliwą
- pokroić papryki na paski i dodać do cebuli i oliwy - smażyć około 6 minut
- do smażących się składników dodajemy pokrojone pomidory oraz bakłażany (pokroić najlepiej w kostkę)
- po 3 minutach smażenia dodać pozostałe składniki: rozdrobniony czosnek, cukinię w plasterkach, liście laurowe, pieprz i sól do smaku.

SMACZNEGO!

http://sztukagotowania-swiat.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sernik


Sernik


Autor: wojanmir

Przepis na pyszny i prosty sernik. Bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Jeśli chcesz coś dobrego zjeść to oprócz składników wystarczy tylko trochę dobrych chęci.

Potrzebne składniki:
      Spód ciasta:
          1.  0,5 kostki margaryny
          2. 3 jajka
          3. 0,5 szklanki cukru
          4. 1,5 szklanki mąki
          5. 1 łyżeczka proszku do pieczenia

       Masa twarogowa:
         1. 1,2 kg twarogu
         2. 8 jajek
         3. 1 kostka margaryny
         4. rodzynki
         5.1 olejek śmietankowy
         6.1 szklanka cukru
Wykonanie:
Spód ciasta:
Margarynę (musi być miękka), jajka,cukier, mąkę oraz proszek do pieczenia wsypujemy do miski i mieszmy mikserem. Po wymieszani i doprowadzeniu do jednolitej masy należy ją wyłożyć na blachę do pieczenia i równomiernie rozprowadzić ją po całej powierzchni blachy.
Masa twarogowa:
Twaróg wymieszać razem z żółtkami, margaryną (oczywiście miękką) i cukrem. Białka ubić na sztywno i dodać, na koniec dodajemy rodzynki, olejek i wylewamy na spód.
Piec przez 1 godzinę w temperaturze 180 stopni Celcjusza.
Można udekoroać lukrem i posypać rodzynkami lub jak kto woli naprzykład polać czekoladą lub posypać cukrem pudrem.
Sernik z lukrem i rodzynkami
Przepis znaleziony w starych zapiskach mojej babci. Myślę, że przepis ten może być doskonałym pomysłem dla wszyskich: mistrzów kuchni jak i ludzi, kórzy dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem. Mam tu na myśli nie tylko kobiety ale również niejeden mężczyzna mógłby pochwalić się nietuzinkowym pomysłem na zaskoczenie swojej małżonki.
                                                               SMACZNEGO!

wojanmir
www.przepisykulinarne-wojanmir.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór menu na chrzciny


Wybór menu na chrzciny


Autor: Sala weselna Polna Róża

Jeżeli mają Państwo w planie organizację chrzcin, to zapraszam do przeczytania poniższego artykułu. Podpowiem Państwu, jak skomponować menu, które sprawi radość gościom.

Chrzciny to bardzo piękna, ciepła uroczystość. Zazwyczaj odbywają się w gronie bliskiej rodziny i przyjaciół, więc ich charakter jest bardzo kameralny. Na ogół organizator zna zwyczaje swoich gości, ponieważ to dość wąskie grono, więc wiadomo, ile jedzenia potrzeba oraz co podać, by goście byli zadowoleni. Na chrzciny na ogół podaje się od dwóch do czterech dań gorących i kilka zimnych przystawek. Całość można urozmaicić deserem i zwieńczyć tortem okolicznościowym.  
Dania gorące
Ponieważ zaproszeni goście będą w różnym wieku, najlepiej podać dania uniwersalne. Najbardziej uniwersalny jest drób. Mamy do wyboru dania przyrządzane z kurczaka lub indyka. Naszymi gośćmi będą zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Serwowane dania  powinny zatem być łagodne, bez ostrych przypraw. Dobrym rozwiązaniem będzie podanie dwóch rodzajów mięsa, na przykład drobiu i wieprzowiny. Mamy wtedy możliwość zaproponowania dań w sosie i dań smażonych. Mamy dużo większe pole do popisu i większe szanse na to, że trafimy w gusta gości.
Zimne przystawki
Wszystko zależy od fantazji i tego, w czym dany lokal się specjalizuje.
Jednak należy zaznaczyć, że na imprezach, na których to organizatorzy ustalają menu, powinny znaleźć się dania, które w większości będą smaczne dla wszystkich. Należałoby zaproponować wędliny lub mięsa pieczone, podane z piklami i półmiskami zielonymi. Można zaserwować gościom pasztety lub jakąś dobrą rybę. Powinniśmy podać również danie, które będzie ozdobą stołu. Każdy kucharz ma coś takiego w swoim menu - ładnie udekorowaną potrawę, która przyciągnie wzrok i jednocześnie zachwyci gości swoim smakiem. Konieczne są sałatki. Nie te ciężkie z majonezem, ale lżejsze, oparte na świeżych warzywach i aromatycznych sosach na oliwie z oliwek ze świeżymi ziołami.
Całość powinny dopełnić ciasta i tort okolicznościowy. Tego rodzaju menu powinno zadowolić nawet wybrednych gości.

Tomasz Auguścik
Chrzciny Legionowo
Catering Warszawa
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Thursday, January 8, 2015

Dania weselne dla wegetarian


Dania weselne dla wegetarian


Autor: Sala weselna Polna Róża

Menu weselne jest zazwyczaj bardzo rozbudowane. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Należy jednak pamiętać również o tych osobach, które nie jedzą mięsa lub nawet produktów mięsopochodnych.

Osoby niejedzące mięsa to wegetarianie. Jedzą produkty takie jak:  jaja, sery i produkty roślinne.
Osoby  niejedzące mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego to  weganie.  Weganie odżywiają się tylko warzywami i owocami. Ich dieta na pierwszy rzut oka może wydawać się nudna. Jednak jest naprawdę dużo smacznych dań, które można im zaproponować. Warto o nich zadbać.
Dla dobrej sali weselnej kilka dań wegańskich czy wegetariańskich nie będzie dużym utrudnieniem. Goście będą mile wspominać, że ktoś się o nich zatroszczył.
Wegetarianom można zaoferować dania takie jak: panierowane warzywa, smażone sery, dania z jaj, naleśniki i pierogi bez mięsa oraz każdy rodzaj warzyw.
Ciężej z tymi gośćmi, którzy należą do drugiej grupy. Tutaj w grę wchodzą: gotowane warzywa, surowe warzywa, owoce. Jako sosy doskonale sprawdzą się te na bazie pomidorów. Menu wegańskie również może być smaczne, ale wymaga głębokiego przemyślenia. Zamiast mięsa czy ryby mamy do wyboru całą masę dań przyrządzanych z soi, w tym ser tofu. Te produkty z powodzeniem zastąpią mięso i zostaną ze smakiem zjedzone przez gości. Również wegetarianie nie pogardzą daniami  z soi.
Przy odrobinie szczęścia inni goście również mogą się skusić na zdrową i smaczną przystawkę z diety wegańskiej.
Wybór zup będzie tutaj naprawdę duży.  Nie będą to zupy gotowane na mięsie, ale z marszu można wymienić kilka zup warzywnych.
Podsumowując: dla osób na diecie wegańskiej możemy zaproponować produkty sojowe, w tym ser tofu (czyli ser z mleka sojowego).
Z menu wyłączamy: jaja, mleko i sery wyrabiane z mleka krów i kóz. W razie potrzeby możemy posłużyć się mlekiem sojowym.
Bez ograniczeń możemy stosować produkty roślinne.

Tomasz Auguścik
Catering Warszwa 
Sala weselna Warszawa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wednesday, January 7, 2015

Pierogi ruskie


Pierogi ruskie


Autor: Sala weselna Polna Róża

Dziś mało osób samodzielnie robi to smaczne i niedrogie danie. Opanowanie przepisu jest bardzo proste.

Więc zaczniemy od farszu
Farsz należy wykonać z ziemniaków i sera białego, najlepiej półtłustego. Mieszamy w proporcji pół na pół. Dodajemy sporo podsmażonej cebulki. Niektórzy dodają boczek wędzony oraz pieprz i sól – to wystarczy, by nasz farsz był bardzo dobry.
Przyrządzenie farszu
Powinno się łączyć ziemniaki z serem pół na pół i okrasić skwarkami z cebulki. Ziemniaki muszą być odparowane. Jeżeli będą miały dużo wody, nakładanie farszu do ciasta będzie prawdziwą mordęgą. Cebulkę po usmażeniu należy odsączyć z oleju ręcznikiem kuchennym. Po wykonaniu tej czynności możemy połączyć nasze składniki tak, by powstał farsz. Ziemniaki powinny być rozdrobnione jak najlepiej. Jeżeli farsz będzie dobrze zrobiony, nie będzie kleił się do rąk. Do nakładania farszu bardzo przyda się nam łyżeczka od czasu do czasu zwilżana wodą. Jeżeli farsz nie jest klejący, możemy formować rękami małe kuleczki i nakładać do pierożków.
Ciasto
Tutaj proponuję użyć specjalnej mąki do pierogów. Dzisiaj producenci informują nas, jakiej mąki należy użyć do określonych wyrobów. Ciasto robimy z mąki, wody lub mleka, dodajemy roztopione masło dobrej jakości i odrobinę soli oraz jajko. Ilość jaj to jedno lub dwa na kilogram mąki, zależnie od gustu. Wyrabiamy ciasto, odkładamy je w chłodne miejsce i nakrywamy wilgotną szmatką. Po kwadransie wyrabiamy je jeszcze raz i możemy przystępować do nadziewania ciasta farszem.
Pierożki gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną oleju. Będą pyszne zarówno odsmażone na patelni, jak i podane po ugotowaniu. Idealnie smakują ze skwarkami lub kwaśną śmietaną.
Smacznego!                                                                                                                                       

Wesele Legionowo
Obiad Weselny Warszawa
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tuesday, January 6, 2015

Olej lniany - niedoceniany specyfik


Olej lniany - niedoceniany specyfik


Autor: Sala weselna Polna Róża

W Polsce od dawna zachwycamy się oliwą z oliwek i jej zdrowotnymi właściwościami. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z właściwości, które posiada olej lniany. Znany w Polsce od wieków specyfik nie przedarł się do dzisiejszej kuchni.

Nie jest stałym elementem naszych dań. Poniższy artykuł ma na celu odkrycie przed Państwem na nowo części właściwości oleju, który powszechnie znamy jako olej wigilijny.
W Polskich gospodarstwach znany był od bardzo dawna. Zarówno nasiona lnu, jak i olej lniany należy do produktów niezwykle bogatych w mikroelementy trudne do przecenienia. Dawniej preparat ten podawany był kobietom, które urodziły dziecko, ponieważ pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zapobiegał depresji poporodowej. Jego niebywałe właściwości doceniono w Stanach Zjednoczonych wpisując go na listę Super Food.
W Polsce najczęściej używa się go do doprawienia kapusty wigilijnej z grzybami, ponieważ jego specyficzny smak idealnie się z nią komponuje. Oleju lnianego nie wolno podgrzewać, gotować, ani na nim smażyć, jedynie olej podawany na zimno, świeży i właściwie przechowywany ma właściwości prozdrowotne. Należy go przechowywać w temperaturze 5 do 10 stopni Celsjusza w szczelnie zamkniętych butelkach. Trzeba go również chronić przed źródłem światła.
Jak stosować?
Należy stosować go na zimno. Podawać do kasz, surówek, dresingów i wszystkich innych potraw. Co ważne, możemy również spożywać sam olej, bez dodatków, w trakcie posiłków. Jedna łyżka stołowa wystarcza, by zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto jest źródłem kwasu linolowego omega-6, kwasów tłuszczowych nasyconych, kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.
Jego lekko cierpki smak współgra z potrawami zimnymi. Należy się do niego przyzwyczaić, chociaż mimo wszytsko smak ten nie różni się znacznie od zwykłego oleju. Nie powinno się spożywać dziennie więcej niż sześć łyżek stołowych. Natomiast już jedna łyżka będzie pozytywna dla naszego zdrowia.
Jeżeli zaczną go Państwo używać go w kuchni, już wkrótce przekonają się, że ciężko się bez niego obyć. Powiedzenie ,,cudze chwalicie, swego nie znacie’’ straci na aktualności z olbrzymim pożytkiem dla naszego zdrowia.

Auguścik Tomasz
Sala weselna Warszawa
Catering Warszawa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.