restaurant_750x200

Saturday, October 27, 2012

Pizza z własnego pieca


Pizza z własnego pieca

Autorem artykułu jest Michał Stajer

Grillowe szaleństwo rozpoczyna się zwykle w kwietniu, a kończy w październiku. Przydomowe ogrody rozbrzmiewają głośnym śmiechem i pachną dobrze przyprawioną karkówką, żeberkami i kiełbasą. Zapach przyjemny, ale przecież takie jedzenie nie należy do najzdrowszych. Zrezygnować jednak trudno z wieczornego spotkania ze znajomymi.
Czym zastąpić te smakołyki, żeby nie stracić ani dobrego towarzystwa, ani przyjemności z pożerania kolejnych przysmaków? Proponuję pizzę! Wszyscy kochamy to danie i okazuje się, że pomimo tego, że większość z nas nie ma pojęcia, jak ono powstaje, to nie jest trudne w przygotowaniu.
Domowe piece do pizzy to pełne spektrum urządzeń i konstrukcji. Najtańsze wersje można nabyć już za nieco ponad 100 zł, najdroższe to kwestia kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Skąd tak duża rozbieżność w cenach? Te najtańsze to po prostu elektryczne piecyki, w których można przyrządzić niewielką pizzę. Te najdroższe to już natomiast tradycyjne piece opalane drewnem. Te z kolej często są podwójne, mniej lub bardziej mobilne itd., co wpływa na ich końcową cenę.
Według Włochów, smak pizzy to nie tylko przepis, ale również sposób przygotowania. Tutaj kluczową rolę odgrywa właśnie piec. Spytajcie tylko o różnicę pomiędzy piecykiem elektrycznym a piecem właśnie opalanym drewnem. Zapewniam, że na elektrycznych przyrządach nie pozostawią suchej nitki. To jest tradycja, która gwarantuje smak.
Teraz, kiedy już wiemy, że pizza z takiego tradycyjnego pieca będzie smakowała dużo lepiej, pojawia się kolejne pytanie. Czy to się opłaca? I tak, i nie. Jeśli ktoś rozmiłowany jest w daniach śródziemnomorskich, lubi je przyrządzać, a przy tym lubi spędzać wieczory ze znajomymi, to ten piec będzie niezastąpiony. Jeśli pizza to tylko doroczna fanaberia, no cóż, lepiej po prostu wybrać się do restauracji.
Na koszt – kilka tysięcy złotych – składają się elementy konstrukcyjne (wkład do pieca, cegła szamotowa, materiały izolacyjne etc.). Do tego należy doliczyć koszt instalacji, który może wynieść kilkaset złotych. Oczywiście możemy pokusić się o samodzielne składanie, wtedy sięgniemy do najdawniejszych włoskich tradycji w tym temacie, ale łatwiej i bezpieczniej jest powierzyć to zadanie specjalistom.
Piec taki można oczywiście zainstalować w pomieszczeniu gospodarczym w domu, ale chyba dużo wygodniej będzie, jeśli postawiony zostanie na zewnątrz, np. na tarasie. Jest to o tyle wygodne, że ułatwia korzystanie w letnie dni, ale i nie potrzebuje konstruowania dodatkowych przewodów wentylacyjnych. Oczywiście, problemy mogą pojawić się zimą, bo dostępność może ograniczyć śnieg i mróz. Warto dokładnie przemyśleć kwestię miejsca instalacji.
Moim skromnym zdaniem, własny piec do wypiekania pizzy może być ciekawą alternatywą dla grillowania. Oczywiście, najważniejszą kwestią jest tutaj ogromna różnica w cenach tych przyjemności, ale jeśli tylko spojrzymy na kwoty, które musimy wydać za bardziej zaawansowane grille, to zauważymy, że one nie różnią się jakoś bardzo od kosztu budowy pieca.
---

Więcej informacji nt. przygotowania własnej pizzy oraz piece opalane drewnem w ofercie Vitcas.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment